عضویت سریع
4 مهر 1396 ساعت 4:03 بعد از ظهر

امام جمعه موقت ساری:

سیدالشهدا(ع) مجسمه دیانت و سیاست هستند و آن حضرت کشته سیاست شد.
به گزارش روابط عمومی هیئت خادم الرضا(ع)، حجت الاسلام والمسلمین محمد قاسمی در گفت وگویی اظهار داشت: با اینکه جایگاه و مقام و منزلت اباعبدالله(ع) در زمان حیات و یا قبل از ولادت آن حضرت مشخص بود، چه عواملی سبب شد تا حادثه کربلا اتفاق افتاد؟ به تعبیر رهبر معظم انقلاب ما باید از حادثه کربلا عبرت و درس بگیریم.
وی گفت: دشمن به دنبال عزاداری هایی است که خروجی نداشته باشد، اما عزاداری هایی که شهید حججی ها را تحویل دهد، دشمن را عصبانی می کند.
امام جمعه موقت ساری در باب مقام و جایگاه سیدالشهدا(ع) تصریح کرد: شخصی در زمان پیامبر گرامی اسلام(ص) زندگی می کرد و خواست خدمت پیامبر(ص) شرفتاب شود، دید که حضرت دست به سر بچه ای می کشد و زمزمه می کند «مرحبا یا ابا عبدالله یا زین السماوات و الارضین»، این فرد با حالت تعجب خدمت پیامبر(ص) رسید و تعجب خود را به پیامبر(ص) انتقال داد و گفت این چه کلماتی است که به زبان جاری کردی؟ پیامبر اکرم(ص) فرمود آن شناختی که اهل آسمان ها به حسینم دارند، زمینی ها ندارند. حضرت سپس به این شخص فرمودند در معراج که شرفیاب شدم در یمین عرش خدا حک کرده بود«ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه».
وی اظهار داشت: برخی گمان می کنند که عزاداری برای سید الشهدا(ع) از قرن نهم هجری باب شده است؛ در آیه 37 سوره بقره می خوانیم «فَتَلَقَّىٰ آدَمُ مِن رَّبِّهِ كَلِمَاتٍ فَتَابَ عَلَيْهِ»، مفسرین در شأن نزول این آیه آن است هنگامی که آدم و حوا آن امر الهی را انجام ندادند و کار مکروه انجام دادند خداوند متعال آدم و حوا را از بهشت اخراج کرد و نعمت های الهی را از دست دادند و چندین سال گریه کردند و اشک ریختند و ملائکه خطاب به پروردگار گفتند توبه آنها را قبول کن ندا آمد که خداوند توبه آدم و حوا را می پذیرد اما شرطی گذاشته شد که حضرت آدم باید این اذکار را بر زبان جاری کند که یا حمید بحق محمد، یا عالی بحق علی، یا فاطر به فاطمه، یا محسن بحق الحسن و الحسین و منک الاحسان».
حجت الاسلام والمسلمین قاسمی با بیان این که اولین گریه کن عالم خلقت، حضرت آدم است، افزود: مگر زمانی که حضرت آدم اسم پیامبر(ص) را بر زبان جاری کرد، پیامبر(ص) در قید حیات بود؟ اجداد پیامبر هنوز متولد نشده بودند اما ببینید که مقام محمد و آل محمد چقدر بالا است که آدم نام پیامبر(ص)، حضرت علی(ع)، حضرت فاطمه(س) و امام حسن(ع) را بر زبان جاری می کند، بشاش و خوشحال می شود اما وقتی به نام سیدالشهدا(ع) که می رسد، می بینند که حضرت آدم مثل مادری که جوان از دست داده باشد، گریه می کند و خطاب به جبرئیل عرضه می دارد که این حسین کیست که دلم شکست؟ اولین روضه خوان ابی عبدالله(ع)، جناب جبرئیل امین و اولین گریه کن عالم خلقت، آدم است.
وی با بیان این که همه انبیا و اولیای خدا قبل از واقعه کربلا برای سید الشهدا(ع) گریه کردند، گفت: حضرت اسماعیل(ع) گوسفندان فراوانی در مناطق مختلف داشت، تعدادی از آنها در آن زمان کنار شط فرات که رسیدند نگاه به آب کردند اما لب به آب نمی زدند، جریان را به حضرت اسماعیل(ع) گفتند ایشان علت را از خداوند پرسید، ندا آمد در آخرالزمان در کنار این شط تعدادی از انسان ها فرزندی از فرزندان تو را دعوت می کنند، اما با لب تشنه سر از بدنش جدا می کنند، حضرت اسماعیل تا این جمله را شنید شروع به گریه کرد، این در صورتی بود که هنوز واقعه کربلا اتفاق نیفتاده بود.
امام جمعه موقت ساری ضمن بیان روایتی تصریح کرد: پیامبر اکرم(ص) به حضرت زهرا(س) فرمود روز قیامت همه چشمان گریان است، به جز چشمی که برای غربت و مظلومیت حسینم اشک ریخته باشد.
وی با اشاره به اجر تباکی بر مظلومیت امام حسین(ع) افزود: در دین و آیین و مذهب ما، ادا درآوردن حرام است، اما امام صادق(ع) فرمودند در محفل سیدالشهدا(ع) که نشسته اید، ادای گریه کن ها را در بیاور، خداوند در نامه اعمال بهشت را تضمین می کند.
حجت الاسلام والمسلمین قاسمی اظهار داشت: هر کسی از هر دینی باشد و سوار بر کشتی امام حسین(ع) شود، آن حضرت دستش را می گیرد.
 
محمد رضا قربانزاده خبرگزاري آريا:
* عوامل به وجود آمدن جریان عاشورا و کشته شدن امام حسین(ع)/ سیاسی نکردن محافل سیدالشهدا(ع) کج فهمی است
وی ضمن بیان پرسشی مبنی بر این که علی رغم آن که پیامبر(ص) خطاب به امتش نسبت به خانواده اش سفارش کرده بود، اما چه اتفاقی افتاد که پس از رحلت آن حضرت نسبت به خانواده اش رفتاری نامناسبی صورت گرفت؟ گفت: سه عامل دین ستیزی، ولایت ستیزی و تقدس زدایی دست به دست هم داد تا حادثه کربلا، خانه نشینی امیر مؤمنان(ع) و آتش زدن خانه محبط الوحی اتفاق افتاد. خاندان بنی امیه و بنی عباس این سه خط را ترسیم کردند که تا حال حاضر ادامه دارد.
امام جمعه موقت ساری سیاسی نکردن محافل سیدالشهدا(ع) را کج فهمی دانست و تصریح کرد: زمانه ما کم از زمانه پیغمبر(ص) و علی بن ابی طالب(ع) و ائمه(ع) نیست، کسانی که می گویند محافل امام حسین(ع) را سیاسی نکنید کج فهم و کج سلیقه هستند، سیدالشهدا(ع) مجسمه دیانت و سیاست هستند و آن حضرت کشته سیاست شد، امیرالمؤمنین(ع) 25 سال به خاطر سیاست خانه نشین شد. حضرت علی(ع) مردم را نمازخوان کرد، اما کار به جایی رسید که آن حضرت را بی نماز می نامیدند.

* هیئت ها باید سیاسی و ارزشی فکر کنند
وی افزود: معاویه به مردم نگفت که نماز نخوانید و روضه ماه رمضان نگیرید، گفتن نماز بخوانید حتی به جماعت بخوانید، حج بروید و قاری و حافظ قرآن باشید، اما گفتند اگر کسی قرار شد مفسر قرآن باشد، حق ندارد از قرآن چیزی بگوید، چرا که اگر مفسر قرآن شاگرد پیغمبر(ص) همانند ابن عباس بود، وقتی که تفسیر آیه «یا ایها الرسول بلغ ما انزل علیک من ربک ... » می کرد، اگر نفس را تفسیر می کرد، می گفتند منظور از این نفس، علی بن ابی طالب است و درباره ولایت عهدی حضرت علی(ع) بود، به همین خاطر اجازه تفسیر آیات قرآن را نمی دادند.
حجت الاسلام والمسلمین قاسمی با اشاره به این که هیئت ها باید سیاسی باشد، اظهار داشت: آیا در زمانه ما اتفاق افتاد یا نه؟ باید هیئت های ما سیاسی باشد و سیاسی و ارزشی فکر کنند، در مملکت ما بیان کردند دین افیون ملت ها است و اگر کسی می خواهد امام باشد، باید به رأی گذاشته شود و مردم رأی بدهند. این در صورتی است که باید خدا امر کند و تشخیص دهد.
وی گفت: دومین خط که پس از رحلت پیامبر(ص) ترسیم شد، ولایت ستیزی است که حضرت علی(ع) به عنوان ولی زمان، 25 سال خانه نشین شد.

* امنیت خود را مدیون ولی فقیه زمان هستیم
امام جمعه موقت ساری با بیان این که زمانه ما کم از زمانه اهل بیت(ع) نیست، تصریح کرد: اکنون نوک پیکان سمت و سوی ولی فقیه زمان مقام معظم رهبری است، در هیئت ها برای رهبری دعا کنید، اگر مملکت ما آرامش و آسایش دارد، به برکت ولی فقیه زمان است. گرانی و اختلاس و بیکاری است، اما امنیت داریم.
وی در پایان درباره تقدس زدایی افزود:. خانه خدا، حرم پیامبر(ص) و اهل بیت(ع)، محرم و صفر و شعبان، عاشورا، غدیر، 22 بهمن، دهه فجر، روز قدس، نهم دی ماه و شهدا برای ما مقدس است، آیا به شهدا و قرآن و پیامبر(ص) جسارت نمی کنند؟ سال 88 پرچم «یا حسین» ما را آتش زدند، این خط جریان ادامه دارد. هیئتی ها باید دیانتشان مثل سیاست و سیاستشان مانند دیانت و هوشیار و با هوش باشند.

تصاویر مرتبط با خبر

بازگشت
  • نظردهی

    اخبار مرتبط با این خبر

    تبریک انتصاب پیام تسلیت در گذشت حاج آقای عرب مدیر حوزه‌های علمیه کشور عزاداری‌های محرم با عقلانیت و رعایت پروتکل‌ها باشد مراسم هیأت خادم الرضا(ع) در فضای باز مجموعه حیدریان برگزار می‌شود برگزاری هفتمین شب شهادت حاج قاسم سلیمانی آیت الله اعرافی: برخی عزاداری ها در تراز فرهنگ عاشورا نیست دیدار مسئولان هیأت خادم الرضا(ع) قم با آیت الله اعرافی پیام تسلیت بمناسبت درگذشت حجت الاسلام والمسلمین صالحی خوانساری پیام تسلیت هیئت خادم الرضاعلیه السلام بمناسبت درگذشت آیت الله العظمی هاشمی شاهرودی توضیح در مورد VIP....!